3noví trenéři v CollierySRDCEM

9. 3. 2019 se vydá skupinka 3 trenérů (Dan, Kuba a Bára) do města Slough ve Velké Británii, aby se mohli účastnit CrossFit Specialty Course: Adaptive training.

Máme velkou radost z toho, jak roste zájem o zapojení handicapovaných sportovců do CrossFitu. A ještě větší radost máme z toho, že i my můžeme být toho součástí.

Momentálně v našem gymu už máme 3 trenéry (Lukáš, Johan a Vláďa), kteří pod svými křídly trénují už 9 #CrossfitAdaptive členů Colliery SRDCEM.

Trenéři se na kurzu naučí, jak mohou přizpůsobit pohyby v CrossFitu pro handicapované sportovce. Jak mohou pracovat se sportovci s různými poruchami, ať už krátkodobými které jsou způsobeny zraněním nebo nemocemi nebo stálými poruchami (vrozené poruchy, po nehodách atd.).

Proč ses rozhodl/a stát se trenérem CrossFit Adaptive?

Bára: Lákají mě nové výzvy a tohle je jedna z nich. Miluji práci s dětma, díky tomu jsem se naučila být trpělivá a umím se vcítit do druhých, a to je myslím na Crossfit Adaptive ta nejdůležitější věc.

Dan: Crossfit Adaptive vnímám jako úžasnou věc. Pro mě jako coache a fyzioterapeuta to je vynikající cesta, jakou mohu pomoci tělesně i duševně postiženým k pohybu, který je pro ně, stejně jako pro nás všechny tolik důležitý. Domnívám se, že tato oblast stále trpí určitou stigmatizací a málo se o sportování lidí s handicapem mluví.

Kuba: CrossFit Adaptive kurzu bych se chtěl zúčastnit, protože v budoucnu bych chtěl mimo trenérství být i fyzioterapeutem a takto bych měl možnost pracovat se širším spektrem lidí, neomezovat se pouze na „běžnou“ populaci.

Určitě jsi už viděl/a, jak trénují kluci se svými svěřenci, co na to říkáš? Líbí se ti, jak spolupracují (trenér – klient)?

Bára: Na jejich práci mě fascinuje ta důvěra mezi nimi, kdy se klient naprosto odevzdá trenérovi a ten za něj má zodpovědnost. Bezmezně si důvěřují a konečný výsledek, pocit z úspěchu, a hlavně ten jejich úsměv se nedá ničím nahradit.

Dan: Spolupráce je peckovní. Občas mám sklony být přehnaně kritický, ale tady není co vyčítat. Na klucích je opravdu vidět, že do spolupráce vkládají kus srdce.

Kuba: Spolupráce a kontakt našich Adaptive atletů je podle mě skvělá, především protože oni sami se chtějí hýbat a něco se naučit. A když má trenér někoho, kdo opravdu chce a není třeba ho nutit, je vše mnohem příjemnější.

Jaké plány máš ty jako trenér Crossfit Adaptive? Máš už nějaké?

Bára: Po absolvování Crossfit Adaptive bych se ráda dál věnovala dalšímu vzdělání v tomto oboru a pracovala s handicapovanými lidmi. Beru tuto výzvu jako novou zkušenost a uvidíme co mi v budoucnu přinese.

Dan: Těžko říct. Asi konkrétní plán nemám, stejně tak jako cvičení s „běžnou“ klientelou, vždy zaleží na obou stranách, na jaké formě spolupráce se domluvíme. Rád bych pomohl svým budoucím svěřencům k cílům, které si vytyčíme. A hrozně rád bych ukázal světu, že nic z toho, s čím se potýkáme, není překážkou ke sportu. Vždy lze nalézt cestu, po které jít.

Kuba: Žádné plány v dané oblasti momentálně nemám - začínáme daným kurzem a další plány... ty se ukážou časem.